Ellátások

A társadalombiztosítás rendszerében nyújtott ellátások az egészségbiztosítás és a nyugdíjbiztosítás keretében vehetők igénybe.

Korhatár előtti ellátás

A nyugdíjkorhatár betöltését megelőzően lehetőség nyílik úgynevezett korhatár előtti ellátás megállapítására azok részére, akik a szervezet fokozott igénybevételével járó, továbbá egészségre ártalmas munkát végeztek, és annak alapján korkedvezményt szereztek.

Saját jogú nyugellátások

Olyan keresettől, jövedelemtől függő rendszeres pénzellátások, amelyek meghatározott szolgálati idő (jogosultsági idő) megszerzése esetén a biztosítottnak (volt biztosítottnak) állapítható meg.

  • Öregségi résznyugdíj: Aki az öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte és rendelkezik legalább 15 év szolgálati idővel.
  • Öregségi teljes nyugdíj: A rá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt betöltötte és legalább 20 év szolgálati idővel rendelkezik.
  • Öregségi teljes nyugdíj (Nők40): Öregségi nyugdíjra életkorától függetlenül jogosult az a nő, aki legalább 40 év jogosultsági idővel rendelkezik.

Hozzátartozói nyugellátások

  • Özvegyi nyugdíj: Az elhunyt nyugdíjas, illetve nyugdíjban nem részesülő, de nyugdíjjogosultságot szerzett elhunyt személy házastársának, meghatározott feltételek mellett élettársának, valamint elvált házastársának járó nyugellátás.

 

  • Árvaellátás: Az elhunyt nyugdíjas, illetve nyugdíjban nem részesülő, de nyugdíjjogosultságot szerzett elhunyt személy gyermekének, örökbe fogadott gyermekének, meghatározott feltételek esetén nevelt gyermekének, testvérének, unokájának járó ellátás.

 

  • Szülői nyugdíj: Az elhunyt biztosított (nyugdíjas) szülőjének, nagyszülőjének, meghatározott feltételek fennállása esetén nevelőszülőjének járó ellátás.

Megváltozott munkaképességű személyek ellátásai

A társadalombiztosítási nyugdíjrendszer 2012-es átalakításával megszűntek a korábbi jogszabályok alapján megállapítható egészségkárosodáson alapuló nyugdíjak és nyugdíjszerű szociális ellátások. Ilyen volt többek között a rokkantsági nyugdíj, rehabilitációs járadék, rendszeres szociális járadék, illetve az átmeneti járadék.

Helyettük az egészségbiztosítási ellátások rendszerébe tartozó új egységes „táppénzszerű” ellátást, a megváltozott munkaképességű személyek ellátásait vezették be. 

  • Rehabilitációs ellátás
  • Rokkantsági ellátás

 

 A kivételes rokkantsági ellátás intézménye 2018. január 1-től abból a célból került bevezetésre, hogy azok a megváltozott munkaképességű személyek is részesüljenek rokkantsági ellátásban, akik nem rendelkeznek a jogszabályban meghatározott biztosítási idővel.

 Ezen ellátásra csak különös méltánylást érdemlő körülmények esetén lehet jogosult az ügyfél.

Tájékoztatom önöket, hogy a megváltozott munkaképességű ellátások, illetve az egészségkárosodáson alapuló ellátások vonatkozásában kizárólag közigazgatási kérdésekben vagyok kompetens, tekintettel arra, hogy orvosi végzettségem nincs. Orvosi szakkérdésekben nem áll módomban állást foglalni!

Méltányosságiból adható ellátások

A méltányosság keretei között az ügyfél kaphat:

  • kivételes nyugellátást
  • kivételes nyugellátás-emelést
  • egyszeri segélyt

Bízzon bennem és bízzon meg hatósági ügyeinek intézésével, hogy a legtöbbet kihozhassam belőle!
Vegye fel velem a kapcsolatot!